header

خانه / لیست مطالب آموزشی / نحوه صحیح آموزش دستشویی به سگ

نحوه صحیح آموزش دستشویی به سگ

تعداد بازدید : 1017 تاریخ انتشار: ۱۴۰۱/۰۵/۱۸
نگهداری از یک حیوان خانگی مخصوصاً یک توله سگ باهوش و زیبا کاری بسیار هیجان انگیز است. البته که نگهداری از این موجودات بامزه چالش های خاص خود را هم دارد، اما اگر راه درست ارتباط برقرار کردن با حیوان را بلد باشید، بسیاری از مشکلات به خودی خود حل می شوند. خوشبختانه سگ ها قدرت یادگیری فوق‌العاده بالایی دارند. البته ممکن است بعضی از این حیوانات نیاز به آموزش بیشتری داشته باشند. بنابراین در طول دوره آموزش به سگ صبور بوده و تا جایی که می توانید آرامش خود را حفظ کنید و در این کار ثابت قدم باشید. از مهمترین اصولی که باید به سگ آموزش دهید، دستشویی کردن است. در ادامه با ما باشید تا نحوه صحیح آموزش دستشویی به سگ را یاد بگیرید.

نگهداری از یک حیوان خانگی مخصوصاً یک توله سگ باهوش و زیبا کاری بسیار هیجان انگیز است. البته که نگهداری از این موجودات بامزه چالش های خاص خود را هم دارد، اما اگر راه درست ارتباط برقرار کردن با حیوان را بلد باشید، بسیاری از مشکلات به خودی خود حل می شوند.

خوشبختانه سگ ها قدرت یادگیری فوق‌العاده بالایی دارند. البته ممکن است بعضی از این حیوانات نیاز به آموزش بیشتری داشته باشند. بنابراین در طول دوره آموزش به سگ صبور بوده و تا جایی که می توانید آرامش خود را حفظ کنید و در این کار ثابت قدم باشید.

از مهمترین اصولی که باید به سگ آموزش دهید، دستشویی کردن است. در ادامه با ما باشید تا نحوه صحیح آموزش دستشویی به سگ را یاد بگیرید.

 

نحوه صحیح آموزش دستشویی به سگ

 

نحوه صحیح آموزش دستشویی به سگ

 

آموزش و تربیت توله سگ ها به طور کلی کاری سخت و زمانبر است. شما باید طی آموزش هایی که به حیوان خانگی خود می دهید؛ صبر، حوصله و انرژی کافی داشته باشید. برای اینکه سگ آموزه های شما را فراگیرد، نیاز به تمرین زیاد دارد. در هر صورت هر چیزی را می توان به سگ ها آموزش داد، تنها کافی است در این راه صبور باشید.

یکی از مهمترین قدم ها در نگهداری و تربیت سگ، آموزش دستشویی در زمان و مکان درست است. متاسفانه دستشویی کردن سگ ها در نقاط مختلف منزل ممکن است شما را از داشتن حیوان خانگی دلسرد کند اما باید بدانید تا زمانی که سگ دستشویی کردن در جای مناسب را بلد نباشد، همین آش است و همین کاسه! پس بهتر است دست به کار شوید و آموزش های لازم را برای سگ، آغاز کنید.

قبل از هر چیز باید این تصمیم را بگیرید که سگ شما قرار است داخل خانه دستشویی کند یا بیرون، پس از آن سگ را برای این کار تربیت کنید. البته که مکان مورد نظر برای دستشویی کردن سگ به شرایط آب و هوایی هر منطقه بستگی دارد. این موضوع کاملا شخصی است و شما می توانید هر مکان دلخواهی را برای این کار در نظر بگیرید.

به طور کلی آموزش دستشویی رفتن به توله سگ را باید از سنین ۱۲ تا ۱۶ هفتگی، آغاز کنید. در این سن توله سگ کنترل کافی روی حرکت روده و مثانه را داشته و می تواند نگه داشتن آن را یاد بگیرد. حتی برای سگ هایی که به اشتباه آموزش دیده اند هم می توانید این کار را آغاز کنید. البته باز هم روی این نکته تاکید می ‌کنیم که می بایست در این مسیر صبر و حوصله کافی داشته باشید. ممکن است در وهله اول این کار برایتان بسیار سخت به نظر برسد اما نتیجه آنقدر خوب و رضایت بخش است که ارزش تمام چالش ها و سختی ها را دارد.

 

مطالب مرتبط: خدمات حیوانات خانگی در منزل

 

به طور کلی نکات و توصیه های زیر به شما کمک می کند تا بتوانید نحوه صحیح دستشویی کردن را به سگ بیاموزید:

 

اجازه ندهید سگ هر جایی پرسه زند

 

این موضوع مخصوصا زمانی که برای اولین بار است سگ را به منزل می آورید، فوق‌العاده اهمیت دارد. سعی کنید سگ را تنها با مناطقی آشنا کنید که دوست دارید در آینده در این مکان ها، پرسه زده یا بازی کند. مناطقی که اگر احیانا سگ در آنجا دستشویی هم بکند، آنقدرها شما را ناراحت نخواهد کرد.

 

نکات صحیح دستشویی کردن سگ | تی چین

 

 

درباره نژادهای مختلف سگ اطلاعات خود را کامل کنید

 

قطعا سگ ها با همدیگر متفاوت هستند و بهتر است درباره خصوصیت های رفتاری و نیازهای خاص نژاد سگ خود، تحقیق کرده باشید. عنوان مثال، برخی از نژاد سگ ها هستند که مثانه خیلی کوچک با حجم کمی دارند. این سگ ها به طور مکرر نیاز به ادرار کردن دارند. بنابراین حتی اگر سگ شما به خوبی هم آموزش دیده باشد، باز هم ممکن است اتفاقات ناخوشایندی رخ دهد.

 

نحوه صحیح ارتباط برقرار کردن با سگ را بیاموزید

 

بهتر است اطلاعات خود را کامل کنید تا بتوانید به راحتی با حیوان خانگی تان، ارتباط برقرار کنید. خوشبختانه سگ ها باهوش هستند اما این بدان معنا نیست که قادر هستند تمامی کلمات دستوری شما را به خوبی، متوجه شوند. بنابراین بهتر است درباره سرنخ هایی که بین شما و سگ خانگی تان رد و بدل می شود، مطالعه کنید.

 

سگ خود را زیر نظر داشته باشید

 

سعی کنید حیوان را در جایی نگهدارید که حتماً در معرض دید شما باشد. به این ترتیب می‌ توانید به ‌سرعت علائم دستشویی را متوجه شده و از بروز خرابکاری سگ، جلوگیری کنید. برخی از علائم که نشان می دهند سگ خانگی تان به دستشویی نیاز دارد شامل چرخیدن به دور خود، خراشاندن زمین و بو کشیدن می شود. به طور کلی بهتر است هر گونه تغییر رفتار ناگهانی سگ را زیر نظر داشته باشید.

 

سگ خود را زیر نظر داشته باشید | تیپ چین

 

هرگز سگ را نترسانید

 

اگر سگ را در حال دستشویی کردن در مکان دیگری مشاهده کردید؛ بهتر است قبل از اینکه او را بترسانید با گفتن نه و به هم زدن دست ها، سعی کنید او را از محل دور کنید. با این کار می توانید به او بفهمانید که جای دستشویی کردن در داخل خانه نیست. ممکن است با انجام این کار به سرعت نتیجه مورد نظر را دریافت نکنید اما در این کار ثابت قدم باشید.

اصلا سعی نکنید با ترساندن سگ را تربیت کنید چرا که سگ ها اصلا نمی توانند خرابکاری های قبلی خود را به یاد آورند و این موضوع تنها باعث می شود که سگ از شما بترسد.

 

مکان مشخصی برای دستشویی کردن سگ تعیین کنید

 

اگر سگ مکان مشخصی برای دستشویی کردن داشته باشد؛ با احتمال زیادی هر بار که نیاز به این کار پیدا کند، به همان مکان خواهد رفت. توله سگ ها بوی ادرار را به خاطر می سپارند و آن جا را به عنوان دستشویی در نظر می ‌گیرند. بهتر است جایی را تعیین کنید که به راحتی قابل دسترسی باشد.

 

مکان مشخص برای دستشویی کردن سگ

 

از یک کلمه دستوری خاص استفاده کنید

 

سعی کنید یک کلمه خاص را برای رفتن به دستشویی استفاده کنید. به این ترتیب او یاد می‌ گیرد که با این دستور و هر بار که این کلمه تکرار شود، به همان محل خاص برود. این کار از گیج شدن سگ جلوگیری می کند.

 

سگ را تشویق کنید

 

هر بار که سگ با کلمه دستوری شما به صورت موفقیت آمیز به مکان مورد نظر برای دستشویی کردن رفت، او را تشویق کنید تا متوجه رضایت شما بشود. بهترین پاداشی که می توانید برای سگ خانگی تان در نظر بگیرید، بیرون رفتن برای قدم زدن و تخلیه انرژی سگ است. تقریباً تمامی سگ ها از این کار لذت می برند.

به طور کلی با در نظر گرفتن مواردی که ذکر شد؛ می توانید آموزش دستشویی رفتن به سگ را آغاز کنید. به طور کلی سگ ها تا زمانی که بالغ شوند، می توانند به ازای هر یک ماه از عمر خود یک ساعت ادرار را نگه دارند. بنابراین اگر توله سگ شما یک ماهه است، بیشتر از یک ساعت او را معطل نکنید.

برای اینکه در نحوه صحیح آموزش دستشویی به سگ موفق عمل کنید، باید یاد بگیرید سگ شما چند بار در روز به دستشویی کردن نیاز دارد‌. می توانید بعد از هر وعده غذایی سگ را به محل دستشویی کردن ببرید تا به این کار عادت کند.

همانطور که گفتیم، آموزش دادن به هر نوع حیوان خانگی، مستلزم داشتن صبر و حوصله است. توله سگ ها باهوش و بازیگوش هستند. بنابراین اگر در این کار ثابت قدم باشید، می توانید به راحتی نحوه صحیح دستشویی رفتن را با تمرین و تکرار، به او بیاموزید.

آرایشگاه تیپ چین کلیه خدمات حیوانات خانگی را در منزل شما انجام می دهد، کافیست به اپلیکیشن تیپ چین مراجعه کنید و سفارش خود را برای انواع خدمات حیوانات خانگی ثبت کنید تا متخصصان ما در مکان و زمان انتخابی شما حاضر شوند و به شما عزیزان خدمت رسانی کنند.


اشتراک در شبکه های اجتماعی :