header

خانه / لیست مطالب آموزشی / آموزش ماساژ کمر و ستون فقرات

آموزش ماساژ کمر و ستون فقرات

تعداد بازدید : 195 تاریخ انتشار: ۱۴۰۱/۰۵/۰۴
کمردرد یکی از مشکلاتی است که پیر و جوان نمی شناسد. امروزه خیلی از افراد حتی جوانان با شکایت درد شدید در ناحیه کمر، به مراکز درمانی مراجعه می ‌کنند.

کمردرد یکی از مشکلاتی است که پیر و جوان نمی شناسد. امروزه خیلی از افراد حتی جوانان با شکایت درد شدید در ناحیه کمر، به مراکز درمانی مراجعه می ‌کنند. اما چه روشی برای پیشگیری و درمان کمر درد وجود دارد؟! یکی از آسان‌ ترین و موثرترین روش ها، ماساژ کمر و ستون فقرات است. با انجام مرتب ماساژ می توانید از ابتلا به بیماری های مربوط به این ناحیه، در امان باشید.

به طور کلی ماساژ حرفه ای کمر به مهارت و آموزش خاصی نیاز دارد اما شما می‌ توانید با راهنمایی‌ های ذکر شده در این مقاله؛ برخی از تکنیک های مربوط به ماساژ کمر و ستون فقرات را یاد بگیرید. با یادگیری نحوه انجام ماساژ به راحتی می توانید این کار را در خانه، انجام دهید.

 

مراحل آموزش ماساژ کمر و ستون فقرات

 

مراحل آموزش ماساژ کمر و ستون فقرات

قطعاً برای هر کاری نیاز به آموزش، تجربه و تخصص می باشد. ماساژ علاوه بر اینکه یک روش پیشگیری کننده از دردهای عضلانی و استخوانی محسوب می شود؛ می ‌تواند روی ریلکسیشن و آرامش بدن هم تمرکز کند. به طور کلی توصیه می کنیم بدون دریافت آموزش های حرفه ای برای ماساژ کمر و ستون فقرات؛ حتی با وجود تمام تکنیک هایی که یاد گرفته اید، نباید فشار زیادی به کمر وارد کنید.

مراحل آموزش ماساژ کمر و ستون فقرات عبارتند از:

 

آماده سازی

 

قبل از هر چیز باید مکان راحتی را برای این کار، انتخاب کنید. اگر قرار است از تخت ماساژ استفاده شود، شما به عنوان درمانگر باید به بهترین نحو به بدن فرد دسترسی داشته باشید. تخت هایی که مخصوص ماساژ هستند بسیار راحت بوده و سر و ستون فقرات فرد هم تراز با هم روی آن، قرار می گیرد.

چنانچه تخت ماساژ در اختیار ندارید، می توانید این کار را روی زمین، نیمکت و یا حتی میز ناهار خوری هم انجام دهید. فقط قبل از این کار مطمئن شوید که میز مورد نظر تحمل وزن بدن فرد را داشته باشد.

یکی دیگر از اقدامات اساسی برای آماده سازی ماساژ کمر و ستون فقرات، فراهم کردن یک تشک نرم است. بهتر است روی تشک ملحفه تمیزی قرار دهید. توصیه می‌ شود از تشک ‌هایی استفاده کنید که حداقل ۵ سانتی متر ضخامت دارند.

اقدامات دیگری که می بایست انجام دهید شامل تمیز کردن و ضدعفونی کردن دست ها می شود. سعی کنید یک روغن گیاهی مخصوص ماساژ مثل روغن نارگیل، روغن بادام و یا روغن زیتون، داشته باشید. اما اگر روغن ماساژ در دسترس نداشتید، می توانید از روغن بچه هم استفاده کنید.

بهتر است دمای اتاق گرم و مطبوع باشد. همچنین توصیه می ‌شود موزیک ملایم و آرامی هم حین انجام ماساژ، پخش گردد. این کار به ریلکس شدن بیشتر بدن کمک می کند. حتی خیلی از افرادی که کار ماساژ انجام می دهند، سعی دارند نوری ملایم با قرار دادن شمع هایی با رایحه معطر و دلپذیر، ایجاد کنند.

 

آماده سازی ماساژ | تیپ چین

 

انجام ماساژ

 

اما نوبت به اصل کار یعنی ماساژ کمر و ستون فقرات می رسد. برای این کار بهتر است مراحل زیر را انجام دهید:

 

از وسط کمر شروع کنید

 

مقداری از روغن ماساژ را کف دستان خود ریخته و دست ها را به همدیگر مالش دهید تا گرمای مطبوعی در دست ها، حاصل شود. سعی کنید تماس دست با بدن فرد را در هر حالتی حفظ کنید. این کار باعث می شود دست ها گرمای خود را از دست ندهند و به بدن فرد شوک وارد نشود.

کار ماساژ را از وسط کمر آغاز کنید و دست ها را به آرامی به سمت راست و چپ، ببرید. حین انجام ماساژ از فرد بخواهید در صورتی که احساس درد و ناراحتی کرد، شما را در جریان قرار دهد. همچنین هر از گاهی از فرد بخواهید نفس عمیقی بکشد تا احساس آرامش بیشتری پیدا کند.

 

در جهت های مخالف حرکت کنید

 

برای این کار یک دست را به سمت شانه راست و از طرف دیگر به سمت لگن چپ، بکشید. پس از آن به عقب برگردید تا زمانی که دست ها در موقعیت اول قرار بگیرد و مجددا این کار را چندین بار، تکرار کنید.

 

روی قسمت پایین کمر تمرکز کنید

 

از پایین کمر و تقریباً از بالای باسن شروع کرده و به سمت شانه، حرکت کنید. زمانی که مسیر حرکت دست پایان یافت، با دست دیگر هم این کار را تکرار کنید. به طوری که تمام مدت دست ها روی بدن فرد باشد.

 

از تکنیک پتریساژ استفاده کنید

 

در این تکنیک حرکات دایره‌ ای و فشار بیشتری به بدن فرد وارد می شود. در واقع این تکنولوژی ورزش دادن عضلات است که با ایجاد فشار روی عضلات، گردش خون عمیق تر می گردد. برای این کار می ‌توانید حرکات دایره ای در کمر را به سمت شانه، انجام دهید و شانه را محکم با انگشتان گرفته و فشار دهید. به طوری که شانه بین کف دست و انگشتان شما باشد. در پایان به وسط کمر بازگشته و دست ها را در حالت اولیه، قرار دهید.

 

از ضربات سبک و تند استفاده کنید

 

در این تکنیک که مجموعه ‌ای از ضربات کوتاه و تکرارشونده است، جریان خون تحریک شده و اثر فشارنده روی بافت ها ایجاد می گردد. حداقل ۲ تا ۳ دقیقه این تکنیک را در سرتاسر کمر فرد، انجام دهید. برای انجام این تکنیک می توانید از کف دست و نوک انگشتان برای ضربه زدن روی یک نقطه، کمک بگیرید.

 

از آرنج برای ماساژ استفاده کنید

 

از آرنج برای ماساژ استفاده کنید

بعد از استفاده از آرنج حتماً این نکته را در نظر داشته باشید که فشار بیش از حد آرنج موجب ایجاد درد می گردد. این روش بیشتر برای ماساژورهایی که دست های ضعیف تری دارند موثر است و به انجام ماساژ کمر و ستون فقرات، کمک می کند.

 

پوست بدن را بکشید

 

این کار برای افراد خیلی لاغر اصلا مناسب نیست. برای این کار می توانید انگشت شست و انگشت اشاره را با فاصله چند سانتی متر از هم قرار داده و پوست کمر فرد را بگیرید. سپس با حرکت دادن دست قسمت های دیگر کمر را گرفته به طوری که بدون رها کردن پوست از یک نقطه به نقطه دیگر، جابجا شوید.

بهترین منطقه برای انجام این کار کنار ستون فقرات است. توجه داشته باشید که این کار را روی ستون فقرات انجام ندهید.

 

نکاتی برای انجام ماساژ کمر و ستون فقرات

 

  • پس از اتمام ماساژ از حوله برای تمیز کردن کمر فرد، استفاده کنید.
  • سعی کنید همواره در تمام مراحل ماساژ دستتان روی بدن فرد باشد تا احساس تداوم و روان بودن ماساژ، حفظ گردد.
  • چنانچه در این کار حرفه ای نیستید، تنها از فشارهای سبک و متوسط استفاده کنید.
  • حتماً قبل از انجام ماساژ کمر و ستون فقرات آستانه تحمل فشار شخص را محک بزنید تا موجب ناراحتی و نارضایتی فرد نشوید. با توجه کردن به واکنش فرد می توانید آستان تحمل را بسنجید. به عنوان مثال اگر فرد به هنگام فشار دست شما، عضلات را منقبض می کند، یعنی احساس درد و ناراحتی دارد.
  • هرگز سعی نکنید هیچ ضربه و فشاری را به روی بدن فرد، اعمال کنید.
  • سعی کنید طبق برنامه و زمانبندی خاصی ماساژ را انجام دهید.

 

در آخر توصیه می ‌کنیم برای انجام ماساژ به مراکز درمانی معتبر مراجعه کنید. بسیاری از سالن های زیبایی با داشتن متخصص و درمانگر در این زمینه می ‌توانند این کار را به راحتی برای شما، انجام دهند. آرایشگاه تیپ چین مفتخر است با داشتن تیم تخصصی در زمینه ماساژ بدن و صورت، با ارائه خدمات ماساژ در منزل این کار را برای شما عزیزان، انجام دهد.


اشتراک در شبکه های اجتماعی :