header

خانه / لیست مطالب آموزشی / ماساژ ورزشی چیست؟

ماساژ ورزشی چیست؟

تعداد بازدید : 1030 تاریخ انتشار: ۱۴۰۱/۰۷/۱۲
ماساژ انواع مختلفی دارد که هر کدام تکنیک های مخصوص به خود را دارند. کمتر کسی را می توانید پیدا کنید که از ماساژ بدن، لذت نبرد. ماساژ هم می ‌تواند روی آزاد شدن گرفتگی های بدن تاثیر فوق العاده خوبی داشته باشد و هم به آرام سازی و ریلکسیشن بدن، کمک کند. یکی از ماساژهای مهم، ماساژ ورزشی است که اثرات مفیدی روی بدن ورزشکاران دارد. از این ماساژ می توان قبل از تمرین، بعد از تمرین و در حین تمرین؛ برای تمام بخش های بدن، استفاده کرد. تمامی ورزشکاران چه آنهایی که مبتدی و تازه کار هستند و چه آنهایی که جزء ورزشکاران حرفه ‌ای محسوب می ‌شوند، همگی طرفدار این نوع ماساژ هستند. اما ماساژ ورزشی چیست و چگونه انجام می شود؟ با ما همراه باشید تا به این سوال، پاسخ دهیم.

ماساژ انواع مختلفی دارد که هر کدام تکنیک های مخصوص به خود را دارند. کمتر کسی را می توانید پیدا کنید که از ماساژ بدن، لذت نبرد. ماساژ هم می ‌تواند روی آزاد شدن گرفتگی های بدن تاثیر فوق العاده خوبی داشته باشد و هم به آرام سازی و ریلکسیشن بدن، کمک کند. یکی از ماساژهای مهم، ماساژ ورزشی است که اثرات مفیدی روی بدن ورزشکاران دارد. از این ماساژ می توان قبل از تمرین، بعد از تمرین و در حین تمرین؛ برای تمام بخش های بدن، استفاده کرد.

تمامی ورزشکاران چه آنهایی که مبتدی و تازه کار هستند و چه آنهایی که جزء ورزشکاران حرفه ‌ای محسوب می ‌شوند، همگی طرفدار این نوع ماساژ هستند. اما ماساژ ورزشی چیست و چگونه انجام می شود؟ با ما همراه باشید تا به این سوال، پاسخ دهیم.

 

ماساژ ورزشی چیست؟

 

ماساژ ورزشی چیست؟ | تیپ چین

 

ماساژ ورزشی همانطور که از اسم آن مشخص است، نوعی ماساژ بوده که از آن برای درمان آسیب های بافت نرم و از بین بردن درد و آسیب های ناشی از فعالیت های ورزشی و تفریحی، استفاده می شود. زمانی که از ماساژ ورزشی بهره بگیرید؛ می توانید گرفتگی عضلات را پایین آورده و به کاهش فشار خون و ضربان قلب، کمک کنید.

از ماساژ ورزشی تقریباً در تمامی ورزش ها مثل دوچرخه سواری، شنا، تمرینات قدرتی، ایروبیک، دویدن و... استفاده می‌ شود. زمانی که از ماساژ ورزشی استفاده کنید؛ بدنتان سریع تر به شکل اولیه برگشته و با درد کمتری، مواجه می شوید. برای افرادی که تمرینات سخت انجام می دهند، ماساژ ورزشی می تواند موجب بهبودی سریع شود.

 

اما در ماساژ ورزشی از چه نوع تکنیک هایی استفاده می شود؟

 

تکنیک ها و حرکات مختلفی برای ماساژ ورزشی استفاده می شود. ماساژ سبک سوئدی، فشرده سازی، ضربه های ریتمیک، لرزش، سر خوردن، کشش، نقاط ماشه ای و... تنها برخی از این تکنیک هاست. اگر بخواهیم به صورت تیتروار فواید ماساژ ورزشی را ذکر کنیم، خواهیم داشت:

 • آمادگی بیشتر جسمانی
 • کمک به بدن ورزشکار برای رسیدن به حداکثر عملکرد
 • کاهش احتمال آسیب یا درد
 • بهبودی سریع ورزشکار
 • کاهش تحریک پذیری عصبی
 • کاهش اسپاسم عضلانی
 • کاهش تنش عضلانی
 • خواب بهتر
 • افزایش انعطاف پذیری
 • کاهش احتمال آسیب دیدگی
 • افزایش جریان خون
 • کاهش زمان ریکاوری بین تمرینات

 

چرا به ماساژ ورزشی نیاز داریم؟

 

چرا به ماساژ ورزشی نیاز داریم؟ | تیپ چین

 

برای اینکه به این سوال پاسخ دهیم؛ بهتر است این موضوع را بررسی کنیم که در زمان ورزش چه اتفاقی برای بدن، رخ می دهد. به طور کلی ورزش منظم باعث تقویت عضلات و افزایش سلامتی بدن می شود. علاوه بر این، ورزش منظم می تواند استرس را کاهش داده و خطر ابتلا به افسردگی را از بین ببرد.

زمانی که شخصی به انجام فعالیت های ورزشی می پردازد؛ بدن با فعالیت های جدید کمی سخت منطبق می شود، خصوص زمانی که میزان فشار وارده به عضلات بیشتر باشد. این موضوع باعث بروز دردهای عضلانی می ‌شود که ممکن است تا دو روز بعد از ورزش نیز، باقی بماند. ماساژ ورزشی کمک می کند بعد از ورزش دچار آسیب نشده و یا بتوانید درد حاصل از آن را بسیار کمتر کنید.

 

عوارض احتمالی ماساژ ورزشی

 

همانطور که گفتیم؛ ماساژ ورزشی فواید زیادی دارد اما ممکن است در موارد محدودی با گرفتن این نوع ماساژ، دچار عوارضی هم بشوید. عوارض جانبی احتمالی می ‌تواند شامل سفتی عضلات بین یک تا دو روز پس از ماساژ یا حساسیت و واکنش پوستی ناشی از روغن های ماساژ باشد. البته احتمال بروز این عوارض بسیار پایین است.

 

بهترین زمان انجام ماساژ ورزشی

 

این نوع ماساژ معمولا برای افرادی که ورزش های حرفه ای انجام می دهند، مفید و البته ضروری است. اما این تنها ورزشکاران نیستند که می توانند از ماساژ درمانی ورزشی بهره‌مند شوند. حتی افراد دیگر مثل ورزشکاران مبتدی و یا کسانی که زندگی شلوغ و پرتحرکی هم دارند، می توانند این نوع ماساژ را در برنامه زندگی خود، داشته باشند.

 

بهترین زمان انجام ماساژ ورزشی | تیپ چین

 

چه کسانی نباید ماساژ ورزشی را دریافت کنند؟

 

مزایای انجام ماساژ بر هیچ کس پوشیده نیست، اما برخی افراد هستند که با انجام این نوع ماساژ دچار خونریزی می شوند. معمولا افرادی با تعداد پلاکت خون پایین، از این دسته هستند. همچنین افرادی که از داروهای رقیق کننده خون مثل وارفارین و... استفاده می‌ کنند هم کاندید مناسبی برای انجام ماساژ ورزشی نیستند. ماساژ ورزشی برای زنان باردار هم توصیه نمی شود و تا حدی هم خطرناک است.

 

معرفی تکنیک های ماساژ ورزشی

 

اصول و تکنیک های مختلفی برای انجام این نوع ماساژ، وجود دارد. برخی از این تکنیک ها عبارتند از:

 

ماساژ سوئدی

 

یکی از رایج ترین انواع ماساژ می باشد که می توان آن را ترکیبی از تکنیک های ماساژ کلاسیک و سنتی دانست. ماساژ سوئدی این روزها بسیار پرطرفدار است و این تکنیک تقریباً در تمامی سالن های ماساژ، به کار می رود.

 

ماساژ فشرده

 

در این شیوه از فشرده سازی ریتمیک به منظور ایجاد نرم کنندگی و راحتی در بافت ها استفاده می شود.

 

ماساژ کراس فایبر

 

از این ماساژ برای ایجاد کشش بیشتر در عضلات بزرگ، استفاده می شود.

 

ماساژ لنفاوی

 

در این نوع ماساژ از تکنیک های لنفاوی برای بهبود اعصاب و تخلیه بهترین مایع لنفاوی بدن، استفاده می شود.

 

ماساژ تندر پوینت

 

در این تکنیک از انگشتان دست برای از بین بردن اسپاسم عضلانی و دردهای شدید، بهره می برند.

 

تکنیک افلوراژ

 

این تکنیک را می ‌توان به صورت سطحی و عمیق، انجام داد. از افلوراژ می توان برای پخش روغن و گرم کردن بدن، استفاده کرد. این تکنیک هم از نظر فیزیولوژی و هم از نظر روانی برای شما یک فضای آرام بخش، ایجاد می کند.

 

تکنیک هک

 

بخشی از تکنیک های ماساژ کوبه ای است که در ماساژ ورزشی استفاده می شود. به این صورت که از لبه های دست برای ضربه زدن به بافت ها به شکلی فنری و تند، استفاده می شود. این کار باعث افزایش گردش خون و نرم شدن نواحی بافت سخت می گردد.

 

نکات مهم در انجام ماساژ ورزشی | تیپ چین

 

نکات مهم در انجام ماساژ ورزشی

 

 • این نوع ماساژ باید توسط افراد حرفه ای و آموزش دیده، انجام شود. چرا که عضلات پس از ورزش های سنگین بیشتر مستعد آسیب دیدگی می باشد.
 • در مناطقی که تومور یا زخم های باز وجود دارد، هرگز نباید ماساژ انجام شود. چرا که این موارد می ‌تواند به طور بالقوه برای فرد، خطرناک باشند.
 • اگر به طور حرفه ای ورزش می کنید؛ حتما باید ماساژ ورزشی را در برنامه خود، داشته باشید. چرا که این نوع ماساژ جنبه توانبخشی و درمانی داشته و شما را از آسیب های احتمالی، مصون می دارد.
 • سعی کنید برای گرفتن ماساژ بدن تنها به مراکز ماساژ درمانی و یا سالن هایی که کادر مجرب دارند، مراجعه کنید.
 • برای هر نوع ورزش نیاز به ماساژ درمانی خاصی می باشد. بنابراین نباید این ماساژ برای هر ورزشی روی اندام های مختلف بدن آن توسط اشخاص بی تجربه، انجام شود.

 

برای دریافت ماساژ می توانید به سالن های تخصصی ماساژ که در سطح شهر وجود دارد، مراجعه کنید. علاوه بر این، برخی از سالن های آرایشی هم این خدمات را به مشتریان خود ارائه می دهند. آرایشگاه تیپ چین در کنار خدمات مربوط به کوتاهی موی آقایان، خدمات مربوط به پاکسازی صورت و... ؛ خدمات مربوط به ماساژ بدن را هم به مشتریان، ارائه می دهد.

شما می توانید از طریق وب سایت تیپ چین و یا اپلیکیشن آن؛ برای دریافت نوبت، اقدام کنید. در صورتی که نوبت خود را رزرو کرده و قصد کنسلی داشته باشید؛ می توانید این کار را به راحتی از طریق اپلیکیشن تیپ چین، انجام دهید.


اشتراک در شبکه های اجتماعی :