header

انواع پدیکور

تعداد بازدید : 684 تاریخ انتشار: ۱۴۰۰/۱۱/۲۴
آخرین باری که به پاهای خود اهمیت داده‌اید چه زمانی بوده؟ واقعیت این است که ما عادت داریم تا کم‌تر به پاهای خود اهمیت بدهیم. در صورتی که پاهای ما بیشتر از سایر اندام‌ها در معرض آسیب‌پذیری قرار دارند. یکی از روش‌های توجه کردن به پاها، انجام پدیکور است.

آخرین باری که به پاهای خود اهمیت داده‌اید چه زمانی بوده؟ واقعیت این است که ما عادت داریم تا کم‌تر به پاهای خود اهمیت بدهیم. در صورتی که پاهای ما بیشتر از سایر اندام‌ها در معرض آسیب‌پذیری قرار دارند. یکی از روش‌های توجه کردن به پاها، انجام پدیکور است. همه ما در طول شبانه روز ساعت‌های زیادی را روی پاهای خود ایستاده ایم و خیلی از ما به دلیل کارهای خارج از منزل، پاهای خود را درون کفش به مدت زمان طولانی نگاه داشته ایم. شاید پدیکور از نگاه خیلی ها کار لوکس و اضافه‌ای به نظر برسد اما در صورتی که رطوبت ایجاد شده توسط تعریق پاها در ساعات طولانی از روز درون کفش های ما موجب بروز مشکلاتی می‌شود، با پدیکور می توانید سلامت پاها را برگردانید و حس بهتری به خود هدیه دهید.

پدیکور  یک روش درمانی و یک فرآیند زیبایی جهت آراستگی پاها و ناخن‌های پاست. کلمه پدیکور از دو کلمه لاتین (ped) به معنای پا و کلمه (cure) به معنای مراقبت تشکیل شده است. در فرآیند پدیکور از موادی مثل جوش شیرین، پارافین و کوکتل مخصوص برای پاها استفاده می‌شود. به این ترتیب پوست‌مرده پا جدا می‌شود و به ناخن های پا زیبایی بخشیده می‌شود. پدیکور ناخن انواع و اقسام متفاوتی دارد و به روش‌های گوناگونی انجام می‌شود. فرآیند پدیکور نیازمند مهارت،‌ تجربه، لوازم و تجهیزاتی خاص است. در ادامه با ما همراه باشید تا شما را با انواع پدیکور آشنا کنیم.

پدیکور چیست؟

داشتن پاهایی زیبا و جذاب به زیبایی شما کمک بسیار می‌کند. پدیکور روشی است که در آن گوشت اضافه دور ناخن پا برداشته می‌شود و پوست‌های اضافه کف پا گرفته می‌شود. به طور کلی این روش به تمیز شدن و هم اندازه شدن ناخن‌های پا کمک بسیاری می‌کند. با انجام پدیکور دیگر نگرانی بابت ترک زدن پاشنه پا نخواهید داشت و از داشتن پاهایی زیبا با ناخن‌هایی جذاب لذت خواهید برد.

پدیکور چیست؟

انواع پدیکور

پدیکور کلاسیک یا معمولی

پدیکور کلاسیک یک روش پدیکور استاندارد است که در اکثر مواقع در سالن‌های زیبایی از این روش برای زیباسازی پاها و ناخن‌ها از آن استفاده می شود. در این روش پاهای شما برای مدتی در آب گرم قرار گرفته سپس توسط یک سنگ پا یا سوهان پا، پوست پاهای‌تان را لایه‌برداری می‌کنند و ناخن‌های شما را  گرفته و شکل زیبایی به آن‌ها می‌دهند. سپس موهای زائد پاها را پاک کرده و توسط لاک و برق ناخن ناخن‌های‌تان را طراحی می‌کنند. برای افرادی که می‌خواهند پاها و ناخن‌های زیبایی داشته باشند، این نوع پدیکور گزینه‌‌ای مناسب است.

پدیکور اسپا

 این نوع پدیکور از لحاظ زیادی از پدیکور به روش کلاسیک بهتر است. در حقیقت این روشی ارتقا یافته از پدیکور کلاسیک است. در این روش علاوه بر آب گرم از روغن‌های معطر، اسکراب برای لایه‌برداری، حوله‌ی داغ و کرم پارافین نیز استفاده می‌شود. در حقیقت روش پدیکور اسپا همانند روش پدیکور کلاسیک است، با این تفاوت که در یک مکان آرام‌تر و خصوصی‌تر انجام می‌شود و می‌تواند آرامش زیادی را به ارمغان آورد.

پدیکور ورزشکاران

در حقیقت این نوع از پدیکور نیز مشابه پدیکور کلاسیک است با این تفاوت که در این نوع پدیکور از مواد خاصی برای استراحت دادن به عضلات و یا ترمیم و باز کردن عضلات گرفته استفاده می‌شود. موادی که به طور متداول از مشتقات نعناع، اکالیپتوس و یا خیار ساخته می‌شوند. در برخی از سالن‌های پدیکور علاوه بر فرآیندهای عادی پدیکور ماساژ‌هایی نیز برای ورزشکاران لحاظ می‌گردد.

پدیکور فرانسوی

پدیکور فرانسوی یک روش نوین است که در سال‌های اخیر مطرح شده است. در حقیقت این روش نیز مانند روش‌های دیگر است با این تفاوت که در این روش پس از پایان پدیکور بر روی ناخن و لبه آن خطوط سفید رنگی را ترسیم می‌کنند و یا ناخن‌ها را با رنگ صورتی تزیین و زیبا می‌کنند.

پدیکور با ژل

 این روش نیز مانند روش پدیکور کلاسیک یا اسپا است با این تفاوت که در این روش از ژله‌های خاصی برای براق کردن ناخن‌ها استفاده می‌شود. این ژل‌ها از ترکیبات خاصی تشکیل می‌شوند تا بتوانند حتی تا مدت دو هفته بر روی ناخن ماندگاری داشته باشند. اما اگر خواستید زودتر آن را پاک کنید، می‌توانید از استون استفاده کنید.

پدیکور شکلات

پدیکور شکلات برای عاشقان شکلات است و در آن از هر چیز شکلاتی موجود استفاده می‌شود. در سالن‌هایی که این روش از پدیکور را ارائه می‌دهند، می‌توان پاهای خود را در حوضچه‌های شکلات قرارداده و یا ماسک پای شکلات داشته باشید. یا حتی از براق کننده‌های شکلاتی استفاده کنید. این ماده شیرین می‌تواند تاثیرات مثبت و مفیدی را بر روی پا ایجاد کند. کاکائو به طور طبیعی یک آنتی‌اکسیدان قوی و یک نوع مرطوب کننده عالی است. این روش از پدیکور احساس آرامش خاصی به شما القا کرده و باعث طراوت پاهای شما می‌گردد.

پدیکور مارگاریتا

 این روش از پدیکور نیز مشابه پدیکور کلاسیک است با این تفاوت که در این روش پاها در حوضچه‌های آب لیموترش قرار می‌گیرند، سپس با نمک سطح آن را سائیده تا  آن را از پوست‌های مرده پاک کنند. پس از آن با روغن‌های گیاهی پاها را ماساژ داده و از مرطوب کننده‌ی خاصی که از عصاره لیمو‌ترش ساخته شده است سطح پوست شما را مرطوب می سازند.

پدیکور سنگی

این روش پدیکور بیشتر شبیه یک ماساژ است. در این روش از پدیکور، پاها در حوضچه‌های آب گرم خیسانده شده سپس سطح پاها را به روغن‌های معطر آغشته می‌کنند. آغشته کردن پاها به روغن توسط سنگ‌های داغ انجام می‌پذیرد. یکی از مزیت‌های استفاده از این روش باز شدن و التیام  عضلات است. باقی روش اعمال این نوع پدیکور مانند پدیکور کلاسیک است.

پدیکور ماهی

پدیکور ماهی یکی از جالب‌ترین روش‌های پدیکور است. در این روش تمام اعمال پدیکور مانند پدیکور کلاسیک است تنها با این تفاوت که سلول‌های مرده پوست در پدیکور کلاسیک توسط سنگ پا گرفته می‌شود، اما در این روش خاص از پدیکور این عمل توسط یک نوع ماهی خاص به نام «دکتر ماهی» انجام می‌پذیرد. مزیت این روش این است که بدون نیاز به تحمل درد ناشی از سنگ پا کشیدن و با احساسی زیبا می‌توان سلول‌های مرده پوست را از بدن جدا کرد. این روش ابتدا در سوریه، عراق، ایران و ترکیه به وجود آمد و برای رفع اگزما استفاده می‌شد.

پدیکور شیر و عسل

این روش از پدیکور بندرت انجام می‌شود. در این روش ابتدا پاهای شما در شیر گرم قرار می‌گیرد سپس با شکر آن را ماساژ می‌دهند تا سلول‌های مرده پوست را از روی آن بردارند و در نهایت، از یک ماسک عسل بر روی پا استفاده می‌شود. اگر دوست دارید پاهای بسیار نرمی داشته باشید، این روش از پدیکور می‌تواند گزینه‌ای مناسبی برای شما باشد.

پدیکور شانگهای

استفاده از وسایل تیز و برنده برای زدودن پاها از سلول‌های مرده پوست کاری بسیار خطرناک است و به‌هیچ وجه توصیه نمی‌شود، اما روشی از پدیکور وجود دارد که از این ابزار استفاده می‌کند. در روش پدیکور شانگهای از یک ابزار خاص بسیار تیز برای پاک کردن پاها از سلول‌های مرده پوست استفاده می‌شود. که تا حد بسیار زیادی سطح پوست پاها را صاف می‌کند و درخشندگی خاصی به آن می‌بخشد. اگرچه از این روش به عنوان یک روش هزینه بردار و گران یاد می‌شود اما سوپر مدل‌ها و افراد مشهور و بازیگر‌ها از این روش برای زیبایی پاهای خود استفاده می‌کنند.

پدیکور بستنی

 این روش پدیکور تنها چند سال است که بوجود آمده. در این روش پاها در یک حوضچه پر از بستنی قرار می‌گیرد. این حوضچه‌ها حاوی بستنی‌هایی است که در آن‌ها مقادیر زیادی از ویتامین‌ها، مواد معدنی و مغذی و هم‌چنین مواد معطر وجود دارد. بنابراین قرار گرفتن پا در آن باعث طراوت پا و شادابی پوست آن می‌شود. عمل تراشیدن پوست‌های مرده نیز در این روش توسط یک ساندویچ مخصوص بستنی انجام می‌شود. این ساندویچ دو روی متفاوت دارد و از یک سمت آن برای لایه برداری از روی پوست و از سمت دیگر آن برای نرم و لطیف کردن پوست استفاده می‌شود. البته در برخی از اوقات به جای ساندویچ بستنی از بستنی وانیلی یا توت فرنگی و یا حتی کاکائویی نیز استفاده می‌شود. سپس از یک لوسیون خاص برای مرطوب سازی پوست استفاده می‌شود و در نهایت با استفاده از یک براق کننده ناخن‌های شما براق و درخشنده خواهند شد.

در پدیکور چه کاری انجام می‌شود؟

در پدیکور چه کاری انجام می‌شود؟

پیش از هر چیزی، وقتی برای انجام پدیکور اقدام می‌کنید، پوست مرده‌ای که زیر و روی پای شما جمع شده است به غوطه‌وری و خیس خوردن و اسکراب(لایه برداری و کفسابی پا) نیاز دارد. با سپری شدن هفته‌ها‌، سلول‌های قدیمی از پوست ما کنده می‌شوند تا جا برای سلول‌های جدید باز شود، این امر با تولید و نمایان کردن یک پوست جدید که تر و تازه است، از ایجاد پوست سخت جلوگیری می‌کند. می‌بایست دست کم هفته‌ای یکبار این کار انجام شود، چه قصد پدیکور کردن داشته باشد چه قصد پدیکور نداشته باشید.

در مرحله‌ی بعد‌، پای شما با ژل یا کرم متناسب با نیازتان ماسکه شده و پوشانده می‌شود و بسته به اینکه چه چیزی را انتخاب کنید و چقدر هزینه کنید، از محصولات مختلفی استفاده می‌شود. سپس ناخن‌هایتان صاف و صوف شده، شکل داده شده و رنگ‌آمیزی می‌شوند.

پدیکور چه فایده ای دارد؟

پدیکور راهی عالی برای اطمینان از مراقبت از پاهایتان است !

اگر از مشکلات پا مانند میخچه، پینه و ترک خوردگی پا رنج می برید، یک پدیکور منظم می تواند کایروپدی را پشتیبانی کند.

پدیکور نیز می تواند به وضعیت شما کمک کند شما به طور طبیعی راحت تر هستید و در صورت مراقبت از شما در رویداد کمک کند.

پدیکور نیز در صورت ترکیبی با سایر روش های درمانی می تواند شما را آرام و آرام کند. چون که ماساژور صورت و پاههای شما را چندین بار ماساژ دهد و آرام سازی می کند، ممکن است احساس کنید که روی هوا راه می دهد!

مزایا و معایب پدیکور

هرچند پدیکور کردن ناخن باعث می‌شود شما با اعتماد به نفس بیشتر از صندل‌های تابستانی استفاده کنید اما کوتاه شدن بیش از حد ناخن، از بین بردن کوتیکول ناخن و خطر خیس شدن پا، ممکن است برای شما عذاب‌آور باشد. در ادامه می‌خواهیم مزایا و معایب پدیکور ناخن پا را بررسی کنیم.

پدیکور ناخن علاوه بر زیبایی ناخن‌ها ممکن است مزایا و معایبی را به همراه داشته باشد، از جمله مزایای پدیکور ناخن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

گردش خون:

 در پدیکور ناخن علاوه بر لایه‌برداری، مرطوب‌کننده که توسط یک تکنسین حرفه‌ای انجام می‌شود، ماساژی بر روی ناخن نیز به همراه دارد که این ماساژ نه تنها فوق‌العاده آرامش‌بخش است، بلکه به بهبود گردش خون در ناخن‌های شما نیز کمک می‌کند. این عمل درد را کاهش می‌دهد.

 

 این مطلب را از دست ندهید: انواع ماساژ  

 

نرم شدن دست و پا:

 پدیکور ناخن سبب می‌شود که ناخن‌ها خشک و شکننده نباشند و همواره نرم و تمیز باقی بمانند.

بهبود سلامت ناخن:

 پدیکور تمیزکننده عالی برای ناخن‌های شماست، به وسیله پدکور یا مانیکور، به‌طور مداوم سلول‌های مرده پوست از بین ‌می‌روند و در نتیجه سلول‌های جدید پوست جایگزین آن‌ها می‌شوند.

از معایب پدیکور ناخن، می‌توان به ریسک ابتلا به قارچ و آسیب دیدن ناخن‌ها اشاره کرد، بهتر است برای انجام پدیکور و مانیکور ناخن، حتما افراد حرفه‌ای و کاربلد را انتخاب نمایید.


اشتراک در شبکه های اجتماعی :